Hurda Anakartlar bilgisayarların temel bileşenleridir, Anakart üzerine işlemci , ram , ekran kartı , ses kartı , ethernet kartı ve modem gibi ekipmanlar bağlanır ve bilgisayar çalışır hale gelir. Bütün bu ekipmanların bir arada bulunması gerekmesede genellikle en az 3 komponent ile çalışması sağlanır. Anakartlar çeşitli sebepler ile bozulabilir bunların başında voltaj beslemesinde yaşanan dalgalanmalar sonucu anakart yanmasıdır, buna ek olarak aşırı yüklü çalışma esnasında soğutma yetersizliği sonucu devre arızaları yaşanmasıdır. Genel olarak anakartlar bu şekilde sorunlar sonucu bozulurlar, buna ek olarak bios silinmesi ve kapasitör patlamaları da genel arızalardır. Bu gibi sorunlar sebebi ile bozulan analartların tamiri genellikle mümkün olmaz, çünki tamir edilse de yine aynı arızayı kısa zaman içinde yaşama ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebeple anakartlar arızalandıkları zaman genellikle yeni bir anakart ile değiştirilmesi tercih edilir, bu sayede eski anakartın tamir giderlerinin karşılanması ve yeniden arıza yaşama riski üstlenilmemiş olur, garantisi bulunan ve arıza ihtimali daha düşük olan sorunsuz bir kullanım sağlanır.

Arıza sonucu yenilenen anakartların arkasında bıraktığı arızalı anakartlar artık geri dönüşüm sektörü tarafından değerlendirilmesi gereken bir hurda anakart olmuştur. Hurda anakartlar genellikle arıza sonucu gelse de hali hazırda arızalı olmasada hurdaya ayrılan anakartlar da olabilmektedir, bunun sebebi artık yetersiz kalan bilgisayaların demode olmuş olan anakartlarının artık çalışıyor osla dahi bir iş görmeyeceği kanaatine varılması sonucu bu anakartların hurdaya çıkarılmasıdır. Hurda anakart lar arıza veya yetersizlik sebebi ile atık durumuna geçen bilgisayar parçalarıdır ve bu anakart hurdalar bilgisayar hurda sektörü ve elektronik atık geri dönüşümü sektörünün hammadde kaynaklarından biridir.

Hurda anakartlar içeriklerinde bulunan bakır aluminyum demir gibi ağır metaller ve elektronik devreler içerisinde bulunan mikron boyutundaki altın gümüş ve paladyumun ayrıştırılması için özel teknolojiler kullanılan elektronik atık ayrıştırma rafinasyon geri dönüşüm tesislerinde işlenir ve tekrar hammadde haline getirilir. Bu şekilde geri dönüşümü yapılan hurda anakartlar sayesinde elde dilen hammaddeler tekrar sanayi kullanımına sunulur. Geri dönüşüm tesisleri hurda anakartları içerdikleri maden yoğunluklarına göre sınıflandırarak satın alırlar ve bu sayede hurda sektörü gelir elde eder. Hurda anakart değerli bir hurdadır ve doğru ayrıştırılarak piyasa fiyatına satıldığında hurdacılar veya hurda anakart sahiplerine yüksek bir ekonomik değer kazandırırlar.

Anakart hurdaları genel olarak 2 sınıf olarak değerlendirilir 1. sınıf daha çok eski anakartlar , dizüstü anakartları ve sunucu sistemi anakartlarından oluşur bunları fiziken ayırmak oldukça kolaydır dizüstü anakartları ince ve dizüstü notebook laptop tablet bilgisayarlardan sökülerek alınırlar , soğutucuları hurda laptop anakartlarından ayrılarak depo edilirler. Sunucu anakart hurdalarının da fiziki ayrıştırılması çok kolaydır iki veya daha çok işlemci slotu bulunan bütün hurda anakart lar sunucu anakartıdır ve 1. sınıf hurda anakarttır eski hurda ankart olarak değerlendirilirler. Eski hurda anakartlar ise pentium 3 intel ve amd 462 pin öncesi eski bilgisayarlardan çıkan anakartlara denir. Bütün bu 3 grup anakart 1. sınıf anakartlardır, eski bilgisayar anakart hurdaları , notebook laptop dizüstü tablet anakart hurdaları ve sunucu anakartı hurdaları yeni tip 2. sınıf anakart hurdalarına göre neredeyse 2 kat daha değerlidir. Anakart hurdaları nın 2. sınıfı olan yeni anakart hurdaları ise intel pentium 478 pin ve amd 754 pin sonrası tüm hurda anakartlar yeni nesil hurda anakartlardır ve 1. sınıf a göre daha düşük değerdedirler.


İrtibat : 0 212 606 03 24

Email : e-atik@eag.com.tr