Hard disk diğer adıyla sabit disk, bilgisayar ortamında verileri saklamaya yarayan donanımdır. Metal ve plastikten yapılma ve üzeri manyetik tabaka ile kaplı plakalar, plakaların alt ve üst kısmında bulunan okuma yazma kafalarından oluşur. Bilgisayarınızı açtığınızda işletim sisteminizi ve diğer yazılımları sistem belleğine yükler ve kalıcı olarak saklanmak istenen bilgiler sabit diskler tarafından saklanır. Bilgisayarınızı açmanız kapatmanız durumunda da kalıcı olarak saklanır.

Hard disk kartı yanması, hard disk kafa vurması gibi temel arıza kaynaklı hard diskler bozulabilirler. Bu durumda bunlar hurda hard disk grubuna girmektedir. Hurda hard disk, tamir edilemeyecek, yedek parçayla kurtarılamayacak ve verilerin kurtarılma olasılığının düşük olması durumlarında yetersiz kalındığında; operasyon geçirmiş, yedek parça olarak bile kullanılmayacak durumda olan hard disklere denir.

4 GB ve altı bütün hard diskler hurda hard disk olarak kabul edilir. Hurda hard diskler, elektronik atık geri dönüşüm tesislerince geri dönüşüme gider. Giden hard disklerin metal ve kıymetli madenleri tekrar kazanılır. Hurda hard disk metal hammaddesi olarak değerlendirildiği için hurda hard disk fiyatı kilogram fiyatı ile yapılmaktadır. Günümüzde bu fiyat 4,00/Kg olarak alınmakta ve satılmaktadır.

Gerekli ve daha ayrıntılı bilgi için çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.


İrtibat : 0 212 606 03 24

Email : e-atik@eag.com.tr