Hurda anakart bozuk bilgisayar anakartlarıdır, içerisindeki entegreler , metal ve plastiğin tekrar hammaddeye dönüştürülmesi için geri dönüşüm tesislerinde komponentlerine ayrılır ve daha sonra eritilir.

Hurda anakartlar baskılı devre rengine yani PCB rengine göre iki temel kaliteye ayrılmaktadır.

1. Kalite anakartlar aşağıda görebileceğiniz şekillerdedirler. 1. Kalite Hurda anakartları anlamanın en kolay yolu anakart rengine ve işlemci soketine bakmaktır. İşlemci Soketleri Intel P3 ve Amd K7 ve daha eski nesil ise ve hurda anakart baskılı devre rengi yeşil veya sarı ise bu anakart 1. Kalite bir anakartır. İşlemci soketi 478 yada sonraki dönemde olsaydı yeşil veya sarı renk dahi olsa 2. Kalite anakart kabul edilecekti veya hurda anakart baskılı devre rengi kırmızı veya mavi renk olsa 2. kalite anakart kabul edilecekti.

• Intel p3 Sonrası yeni nesil , AMD K7 sonrası yeni nesil kabul edilmekte ve bütün bu anakartlar 2.kalite hurda anakart olmaktadır.

• Kırmızı Mavi Mor ve tonlarında bulunan bütün anakartlar 2. kalite hurda anakart olmaktadır.

• Eski Nesil (p3 ve k7 öncesi) olan ve anakart rengi yeşil veya sarı olan tüm anakartlar 1. kalite hurda anakart olmaktadır.

• Tüm dizüstü bilgisayar notebook anakart hurdaları , netbook anakart hurdaları , sunucu anakart hurdaları 1. Kalite hurda anakart kabul edilmektedir.

• Fax Modem , Ekran Kartı , Ethernet Kartı gibi PCI AGP ve PCIX slota takılan tam boy bütün kartlar fansız olarak 1. Kalite hurda anakart kabul edilmektedir.


Hurda anakart alımı esnasında fanlar, kablolar, backplane (ayna) sökülerek tartım yapılmaktadır. Hurda işlemci ve Ram farklı ve daha yüksek ücretlendirildiği için hurda ram ve hurda işlemci ayrıca tartılmaktadır.

Hurda anakartlarda 1. kalite ve 2. kalitenin farkını oluşturan temel farklılık 2 tanedir, anakartlar katmanlardan oluşan baskılı devrelerdir ve eski nesil anakartlar teknoloji gereği daha az ve daha kalın katman yapısına sahiptir. Ayrıca üretimlerinde daha çok bakır kullanılmaktadır. Bu sebeple eski nesil olan anakartlar , yeşil ve sarı renk karta sahipse daha az katman içermekte ve daha çok bakır madeni taşımaktadır. Bu sebeple daha kaliteli PCB plastiği ve daha çok bakır elde edilebildiği için daha değerlidirler. 2. Kalite hurda anakartlar ise hem boyut olarak daha küçüktür , hem daha ince ve çok katman içerir hemde bakır yoğunluğu çok daha azdır. Bu sebeple düşük kalitede PCB plastiği geri dönüşümü sağlarlar ve taşıdıkları bakır kalitesi ve miktarı daha düşüktür. Bu sebeple 2. Kalite hurda anakart olarak değerlendirilirler.

Hurda ana kartlar iki ayrı işlemci özelliği taşır. Bunlar Intel ve AMD işlemci mimarisine göredir. Burada fiyatları belirleyense içindeki bakır alaşımdır. Zira Pentium 3 veya K7 işlemcilerden öncesine bakıldığında, bu tip ana kartlar da bakır diyot gibi parçaların yoğunlukta kullanıldığı görülmektedir.

Oysaki Pentium 3 veya K7 işlemciden sonra bakır ve diğer madeni alaşımlar daha az kullanılmıştır. Bu da ana kartlarda 1. ve 2. kalite şeklinde fiyat oluşturmaktadır. Bu yüzden çok hurda kapsamındaki en eski ana kartlar 1.kalite sayılmaktadır.

Güncel hurda anakart alım fiyatlarımızı öğrenmek ve hurda anakartlarınızı en yüksek fiyatlar ile peşin olarak satmak için 0 212 606 03 24 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Her çeşit elektronik hurdanızın , hurda harddisk , hurda anakart, Hurda Akü, hurda notebook en yüksek değer ile peşin olarak adresinizden zahmetsizce alınması için bizi arayınız.


Atıklarınız için bizden fiyat almadan lütfen satmayınız.

İrtibat : 0 212 606 03 24

Email : e-atik@eag.com.tr