Hard Diskler bilgisayarların depolama vazifesini gören birim araçlardır. Bu üniteler çeşitli büyüklükte olup verileri saklar. Gerektiğinde ekranda veya printer yoluyla kağıda aktarılmasında rol alır. Aynı zamanda işletim sistemi bu hard diskler üzerine kurulur. Ancak hard diskler belli bir kullanım ömrüne sahiptir.

Ayrıca bilgisayar gibi hızlı gelişen bir sektörde, yeni çıkmış sayılan hard diskler bile, beş yıl geçmeden ya fiyatları düşmekte ya da işlevsel özelliğini hız açıdan kaybetmektedir. Bununla birlikte 15 senelik hard diskler çalışsa dahi artık miadını doldurmuş yani tıpkı otomobiller gibi hurdaya çıkmış sayılır.

Bugün dünya üzerinde tonlarca hard disk hurdaya ayrılmış durumdadır. Ancak bu hurdalar geri dönüşüm tesislerinde bir takım hammaddeler haline dönüştürülebilmektedir. Örneğin hard diskin materyal yapısında yer alan demir, çelik, alüminyum gibi maddeler ayrıştırılarak hammaddeye dönüşmektedir.

Bu da dünya ekonomisine giderek artan katkıya dönüşmektedir. Hurda harddisk atılmamalı, atık depolama ünitesine verilerek geri dönüşümü sağlanmalıdır. Böylece hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlanmış olur.

Gerekli ve daha ayrıntılı bilgi için çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.


İrtibat : 0 212 606 03 24

Email : e-atik@eag.com.tr