Bilgi işlem dünyası her gün sayısız verilerin girdiği, silindiği, paylaşıldığı büyük bir hareketliliğe sahiptir. İşletmelerden kamu kuruluşlarına, evdeki özel bilgisayarlarımıza kadar her elektronik ortam içinde bir data hafızası bölümü içerir.

Bu bir laptop hard diskinde de olabilir, bir usb flash bellekte de, hatta bazı fakslarda da olabilir. Dolayısıyla datasız bir elektronik ortam yoktur. Özellikle ofisler, büyük işletmeler kendi firmalarını ilgilendiren çok önemli ve hassas derecede korunması gerekn bilgilere sahip olabilir. Bu hassasiyet gerekli olmadığı zamanda ise, imha edilmesi gereken hassasiyete dönüşebilir. Bu durumda artık devreye data imha konusu girmiş demektir.

Data imha sayesinde özel bilgisayar ya da bir işletmenin hesapları geri dönülemez bir şekilde fiziki ya da sanal olarak silinebilir. Buna data imha denmektedir. Şayet cihaz geri alınacaksa fiziksel olmayan yollardan imha edilir. Ancak çoğu zaman bu datalar fiziki parçalanmaya uğrayarak tamamen imha prosesine sokulur.

Bu cihazlar hard disk, flash bellek, kredi kartı, dijital tapeler gibi çeşitli ortamlarda saklanmış olabilir. Mekanik biçimde bunlar parçalanır, ya da elden geri dönülemez biçimde datalar imha edilir.

Gerekli ve daha ayrıntılı bilgi için çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.


İrtibat : 0 212 606 03 24

Email : e-atik@eag.com.tr