CRT monitör kesme ve geri dönüşüm makinamız geniş aralıktaki ekran boyutlarında TV ve bilgisayar monitörlerini işleyebilmektedir.

CRT monitör geri dönüşüm makinası; kesme ayırma ünitesi ve fosfor temizleme ünitesi olmak üzere iki ana bölümden oluşur. Otomatik kesme işlemi başlamadan önce monitörler manuel olarak demonte edilmelidir. Bu demontaj aşamasında plastik kasa, elektronik devreler, tüm etiketler sökülmelidir.

Monitörler makinaya yerleştirildikten sonra makina kapağı kapatılır ve yüksek hassasiyetli sensörler sayesinde ekran ölçüleri belirlenen monitör, otomatik merkezlenir, voltaj değeri otomatik olarak ayarlanır, otomatik tel sarma ve kesme işlemi PLC kontrolünde tamamlanır.


CRT Monitör kesme işlemi tamamen otomatik olarak gerçekleşir.

1. Kurşun içerikli "Funnel Glass"

2. İç yüzeği fosfor kaplı monitör camı

3. Metal plaka "Shadow Mask"


CRT geridönüşüm makinasının ikinci aşamasında; fosfor tozları monitörden vakumlanarak alınır , Fosfordan temizlenmiş ekran camı geridönüşüme gönderilmek üzere ayrı depolanır.

Kurşun içerikli huni şekilli cam (Funnel Glass) ise kurşun geri kazanımı sağlanması amacıyla diğer camlardan ayrı olarak geri kazanımıza gönderilir.

CRT –katot Işın tüplerinin kesilmesi ve fosforun ayrılmasını sağlayan makinemiz, Elektrikli ve Elektronik Atıkların Kontrolü Yönetmeliği gereklerine uygun ve CE sertifikalıdır;


İrtibat : 0 212 606 03 24

Email : e-atik@eag.com.tr