Bilgisayarların en önemli veri saklama parçalarından biri olarak bilinen hard diskler, teknoloji dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Resim, müzik, oyun vb. pek çok arşivim bir arada depolanmasına olanak tanıyan hard diskler kişisel verilerin güvenle saklanabilmesi bakımından önem arz etmektedir. Kullanım amacına göre değişen depo haznesindeki veriler yine kullanıcının ürün üzerindeki hassasiyetine bağlı olarak uzayan veya kısalan bir ömre sahiptir.

Teknolojik ürünlerdeki bu hassasiyet noktasında bazı problemler meydana gelebilmekte ve ürün bozulabilmektedir. Genellikle çarpma, düşme, yanma gibi olumsuz faktörlere bağlı olarak hasar alabilen bu parçaların belirli bir kısmı kullanılabilmekte, belirli bir kısım verilerin ise geri dönüşü olmamaktadır. Özellikle fazla ısı, ürünün yeteri kadar özenli korunmaması ve kazalar bozuk harddisk riskini arttırabilmektedir.

İçerisindeki verilerin önemine göre bazı bilgisayar kullanıcıları hard disklerin tamirini isteyebilmektedir. Ancak verilerin kurtulması halinde dahi üründen verim alabilmek mümkün olmamaktadır. Ağırlıklı olarak geri dönüşüm sektöründe kullanılan bu tip hard disk modelleri metal sanayinin de önemli bir parçası haline getirilmekte, hurda amaçlı tüketimi zorunlu kılmaktadır.

Gerekli ve daha ayrıntılı bilgi için çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.


İrtibat : 0 212 606 03 24

Email : e-atik@eag.com.tr