Elektronik ürünlerin kullanımı günümüzde giderek yaygınlaştı. Kullanılan bu elektronik ürünlerin kullanım ömürleri sona erdiği zaman gelişi güzel bir şekilde çöpe atılmaması gerekir. Elektronik atıklar imha edilmediği direkt olarak çöpe atıldığı zaman çevreye ve insan sağlığına zarar verebilir.

Kartuşların yenileme işlemi yapılmadığı takdirde bunların imha edilmesi lazımdır. Atık kartuş imha işlemi uygulanılırken uyulması gereken kurallar vardır. Her türlü atığın imhası için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çeşitli kurallar koymuştur. Atıkların imhasını yapan işletmeler bu yasal zorunluluklara uymak durumundadır.

Elektronik atıklar çevreye radyasyon yaymaktadır. Bu nedenle bu atıkların imhası özenle yapılmalıdır. Bu atıklar imha edilmeden önce atık imha işlemini yapan işletme tarafından toplanarak bir depoda muhafaza edilir.

Bu atıklar çeşitlerine göre birbirinden ayrılır. Çünkü her atığın birbirinden farklı özelliği vardır. İmha işlemi sırasında uygulanacak yanlış bir işlem kötü sonuçlara yol açabilir. Ayrıştırılan bu ürünler çeşitli yöntemlerle imha edilir.

Kullanılan küçük ev aletleri, bilişim ve telekomünikasyona ekipmanları, elektrik ve elektronik aletler, oyuncaklar, pil gibi atıkların direkt olarak doğaya bırakılması insan sağlığı için ve doğa için ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bu atıkları atmadan önce imha işlemi yapan kişilerle görüşüp bunlara teslim etmek daha doğru olacaktır.

Gerekli ve daha ayrıntılı bilgi için çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.


İrtibat : 0 212 606 03 24

Email : e-atik@eag.com.tr